زلزله اهر تاثيري بر گسل شمال تبريز ندارد
سایت مرجع
وقوع بيش از 200 پس لرزه در منطقه اهر
معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌ شناسي مهندسي زلزله با بيان اين كه از هنگام وقوع اين زمين لرزه منطقه‌ اهر – ورزقان تا صبح امروز بيش از 200 پس لرزه بزرگتر از يك در مقياس امواج دروني زمين به وقوع پيوسته است، تصريح كرد: بزرگي 40 پس لرزه‌ ثبت شده در منطقه بيش از سه درجه در مقياس امواج دروني زمين بوده كه احتمال ادامه‌ اين پس‌لرزه ها طي هفته‌هاي آتي وجود دارد.
دكتر مهدي زارع در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: زمين لرزه‌ روز گذشته‌ اهر – ورزقان از زلزله‌هاي دوگانه به شمار مي‌رود به گونه‌اي كه در ساعت 16 و 53 دقيقه زلزله‌اي به بزرگاي 6.2 و در ساعت 17 و 4 دقيقه زلزله‌اي ديگر به بزرگاي 6.1 در اين منطقه رخ داده است.
وي با بيان اين كه سازوكار اين زلزله امتداد لغز بوده و به نظر مي‌رسد يك روند شرقي و غربي مسبب اين رخداد بوده است، تصريح كرد: با توجه به سازوكار اين زلزله به نظر مي‌رسد كه گسل جنوب اهر گسل مسبب باشد و احتمال ادامه روند فعلي و تكرار پس لرزه‌ها تا هفته‌هاي آتي وجود دارد اما هر چه از زمان وقوع زلزله‌ اصلي مي‌گذرد تعداد و اندازه‌ پس لرزه‌ها كاهش پيدا مي‌كند.

معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله ادامه داد: اين زلزله از جمله زلزله‌هاي كم عمق و كمتر از 10 كيلومتر بوده كه خسارات بسياري را در پهنه رومركزي منطقه مورد نظر به همراه داشته است اما هر چه از اين منطقه دورتر شويم خسارات كاهش پيدا مي‌كند. همچنين با توجه به كم عمق بودن اين زلزله شاهد بوديم كه خسارات سنگيني به ويژه به روستاهاي اهر و ورزقان وارد شده است.
نكته قابل توجه ديگر اين كه احتمال تكان‌هاي شديد در طبقات بالاي ساختمان‌هاي چند طبقه با توجه به نوع و ساز و كار زلزله در پس لرزه‌هاي آينده وجود دارد و همچنين ممكن است خساراتي را نيز در پي داشته باشد.
زارع در ادامه درباره‌ي تاريخچه زلزله‌هاي اخير در اين گسل و استان تبريز عنوان كرد: زلزله‌ مهمي تا كنون در منطقه گسل جنوب تبريز رخ نداده بود و در خصوص تبريز نيز مي‌توان به آخرين زلزله آن در 232 سال گذشته ( 1780 ميلادي) با بزرگاي 7.7 ريشتر اشاره كرد. اما در منطقه‌ي اهر و اين گسل از هزار سال پيش تا كنون هيچ زلزله مهمي رخ نداده بود و شايد مهمترين زلزله‌هاي اين منطقه را بتوان زمين لرزه شب گذشته دانست.
وي در پايان تصريح كرد: اگر چه گسل شمال تبريز از جمله گسل‌هاي فعال در كشور به شمار مي‌رود اما فعال شدن يا نشدن اين گسل هيچ ارتباطي با زلزله‌ رخ داده در منطقه گسل جنوب تبريز ندارد.
وقوع بيش از 200 پس لرزه در منطقه اهر

کد طرح کاهش تعرفه کلیه مکالمات سیمکارت ایرانسل در روزهای جمعه

داونلود ویندوز 8.1 به صورت فعال شده Windows 8.1 AIO 20in1 x86/x64 بدون نیاز به اکتیو کردن
پخش زنده شبکه سه
Batman: The Enemy Within - The Telltale Series
نقشه آنلاین ترافیک خیابانهای تهران
توضیحات و نحوه استفاده طرحهای تشویقی رنگی ایرانسل
پیش بینی وضعیت جوی و آب و هوای فردای تهران : آپدیت روزانه
قیمت امروز دلار
فروش ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت xbox one x
---
© Copyright 2012 oonternet.com