توقف سريع خونريزي با نانواسفنج ابداعي محققان
سایت مرجع
يک روکش زيستي نانومقياس ابداع کرده‌اند که مي‌تواند خونريزي را تقريبا بلافاصله نصف کند. اين فناوري پيشرفتي است که مي‌تواند ميزان مرگ و مير سربازان زخمي در ميدان‌هاي جنگ را به شدت کاهش دهد
مهندسان مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) يک روکش زيستي نانومقياس ابداع کرده‌اند که مي‌تواند خونريزي را تقريبا بلافاصله نصف کند. اين فناوري پيشرفتي است که مي‌تواند ميزان مرگ و مير سربازان زخمي در ميدان‌هاي جنگ را به شدت کاهش دهد.
به گزارش سرويس فناوري ايسنا، اين محققان به رهبري «پاولا حاموند» يک روکش پاششي ساخته‌اند که شامل ترومبين يک عامل لخته‌کننده يافته شده در خون است. اسفنج‌هاي روکش‌ داده شده با اين ماده، مي‌توانند به ‌طور پايداري ذخيره شوند و به آساني به‌ وسيله سربازان يا افراد امدادگر حمل شوند. اين اسفنج‌ها را مي‌توان همچنين در بيمارستان‌ها استفاده کرد.

روش‌هاي مرسوم براي نصف کردن خونريزي کنترل‌ نشده از قبيل شريان‌بندها براي گردن و بسياري از قسمت‌هاي ديگر بدن نامناسب هستند. در سال‌هاي اخير دانشمندان راه‌هاي جايگزيني را بررسي کرده‌اند که همه آنها معايبي دارند. ‌براي مثال چسب‌ها و مرهم‌هاي فيبريني زمان مجاز نگهداري کمي دارند و مي‌توانند سبب پاسخ ايمني مضري شود، پودرهاي زئوليت نيز به کارگيري‌شان تحت شرايط بادي مشکل است و مي‌توانند باعث اثرهاي سوختگي شديدي شوند.
اکنون اين محققان يک روکش زيستي نانومقياس ساخته‌اند که شامل دو لايه متناوب پاشيده شده روي ماده‌اي مانند اسفنج است. آنها کشف کردند که لايه‌هاي ترومبين - يک پروتئين طبيعي لخته‌کننده خون- و اسيد تانيک -مولکول کوچک يافت شده به ‌صورت طبيعي در چاي- فيلمي شامل مقادير زيادي از ترومبين عامل‌دار مي‌دهند.
«ديويد کينگ»، جراح بيمارستان عمومي ماساچوست مي‌گويد: مزيت مهم اين روش پاششي اين است که با روکش‌دهي حتي الياف داخلي، امکان بسته‌بندي مقادير زيادي از ثرمين را در اسفنج‌ها مي‌دهد.

او اضافه مي‌کند: همه مواد کنوني بندآورنده خونريزي از اين محدوديت رنج مي‌برند که نمي‌توان مقدار کافي از آنها را به مکان زخم‌شده تحويل داد و دليل مهيج بودن اين ماده جديد نيز اين مزيت آن است.
به محض پاشيدن اين روکش روي اسفنج‌ها، آنها را قبل از استفاده مي‌توان براي ماه‌ها نگهداري کرد. اين اسفنج‌هاي روکش‌داده شده در آزمايش‌هايي روي حيوانات، با فشار کم - فشار انگشت شست دست- براي 60 ثانيه براي زخم‌هايي به‌ کار برده شدند که خونريزي را سريعا بند آوردند.
اين محققان، جزئيات نتايج کار تحقيقاتي خود را در مجله‌ «Advanced Materials» منتشر کرده‌اند.
يک روکش زيستي نانومقياس ابداع کرده‌اند که مي‌تواند خونريزي را تقريبا بلافاصله نصف کند. اين فناوري پيشرفتي است که مي‌تواند ميزان مرگ و مير سربازان زخمي در ميدان‌هاي جنگ را به شدت کاهش دهد

داونلود ویندوز 8.1 به صورت فعال شده Windows 8.1 AIO 20in1 x86/x64 بدون نیاز به اکتیو کردن - نسخه نوامبر 2013

داونلود ویندوز 8.1 به صورت فعال شده Windows 8.1 AIO 20in1 x86/x64 بدون نیاز به اکتیو کردن
پخش زنده شبکه سه
Batman: The Enemy Within - The Telltale Series
وضعیت ترافیک جاده ها
توضیحات و نحوه استفاده طرحهای تشویقی رنگی ایرانسل
پیش بینی وضعیت جوی و آب و هوای فردای تهران : آپدیت روزانه
قیمت امروز دلار
فروش ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت xbox one x
---
© Copyright 2012 oonternet.com