آغاز به ‌کار خط صدور کارت ملی هوشمند از ۱۳ آبانماه ۱۳۹۱
سایت مرجع
مراحل صدور کارت ملی هوشمند
طرح کلی کارت ملی هوشمند بدین صورت است که این کارت مجهز به سیستم تأیید هویت روی کارت می‌باشد، یعنی کارت به تنهایی می‌تواند اصالت حامل کارت را تأیید و یا رد نماید و با در نظر گرفتن دیگر ویژگی‎های امنیتی در کارت، می‌توان از اصالت کارت مطلع شد و بدین‌ترتیب در مکان‌های دور و جاهایی که دسترسی به بانک اطلاعات مرکزی امکانپذیر نباشد این کارت می‌تواند به تنهایی اصالت خود و اصالت حامل خود را اثبات نماید.

در محل‌هایی که لازم است هویت فرد مورد تأیید قرار گیرد، پس از اطمینان از صحت و درستی کارت با توجه به تجهیزات سخت‌افزاری که مهیا گردیده است، اثرانگشت فرد گرفته شده و به کارت داده می‌شود و کارت هویت حامل خود را بررسی می‌نماید و وی را تأیید و یا رد می‌کند. بدین ترتیب می‌توان برای ارائه خدمات شهری به افراد از این بستر استفاده نمود.

براساس بررسی‎های انجام شده بر روی انواع ویژگی‎های زیستی که در کشورهای مختلف استفاده می‏شود، اثرانگشت بیشترین سهم را دارا است و تمامی کشورهایی که از سیستم‌های MOC (Match On Card) استفاده می‎کنند در صورت تمایل به ذخیره‎ کردن بیومتریک افراد از اثرانگشت آنها استفاده کرده‎اند. دلیل استفاده از اثرانگشت به جای سایر مؤلفه‎ها مقاوم‎تر بودن آن در برابر تغییر نسبت به چهره و ارزان‎تر بودن آن در مقایسه با عنبیه و شبکیه و بقیه مؤلفه‏های بیومتریکی است. در ادامه، مراحل استفاده از بیومتریک اثرانگشت و تصویر چهره برای ذخیره در کارت هوشمند از ثبت‎نام تا صدور مورد بررسی قرار می‎گیرد.

افراد با مراجعه به ایستگاه‌های کاری، فرم‌ثبت‌نام را تکمیل نموده و سپس صحت مدارک ثبتی ایشان بررسی می‌گردد. سپس برای دریافت اثرانگشت از سنسور استفاده می‎شود، پس از دریافت اثرانگشت بدلیل وجود نویز و مشکلاتی که در تصویربرداری پیش می‎آید، تصاویر ابتدا بهبود کیفیت داده شده و موقعیت اثرانگشت در آن تعیین و نقاط ویژگی در آن استخراج می‏شوند. پس از اتمام این مراحل برای بررسی هویت اثرانگشت دریافتی، یک نسخه از آن برای سیستم AFIS (Automatic Fingerprint Identification System) ارسال می‏گردد. در سیستم AFIS اثرانگشت بررسی شده و در صورتی که اثرانگشت وی موجود بوده و فرد قبلاً در سیستم تعریف شده باشد، هویت وی بعنوان کسی که قبلاً ثبت‎نام کرده است، بازگشت داده می‏شود. در صورتی که فرد قبلاً در سیستم تعریف نشده باشد، هویت وی به همراه تصاویر اثرانگشت‏ها برای کاربردهای مورد نیاز، در سیستم ثبت‎ می‎شود.

در صورت تأیید این موضوع که فرد قبلاً در سیستم تعریف نشده است، یک پیام برای بخش صدور کارت ارسال شده و مجوز لازم برای صدور کارت داده می‎شود. در کنار گرفتن اثرانگشت، از چهره‎ی فرد نیز تصویربرداری می‎شود که این تصویر نیز درون کارت ذخیره و روی کارت چاپ می‎شود. در حال حاضر بجز شرکت NeuroTechnology شرکت دیگری برای شناسایی افراد بر روی کارت با استفاده از تصویر چهره، محصولی ارائه نکرده است. با توجه به تحقیقات بیشتری که بر روی اثرانگشت انجام شده است و محصولات متنوع‎تری که در این زمینه وجود دارد هنوز در جایی از بیومتریک چهره برای ذخیره و شناسایی در کارت استفاده نشده است.

پس از تأیید تکراری نبودن هویت فرد، باید اطلاعات اثرانگشت فرد در کارت وارد شود. بدلیل اینکه فضای داخل کارت محدود می‎باشد، ذخیره‎سازی تصویر اثرانگشت در آن مقرون به صرفه نخواهد بود، به‎علاوه اینکه در هنگام تأیید هویت فرد در صورت نیاز به شناسایی درکارت باید ابتدا یک مرحله استخراج ویژگی بر روی اثرانگشت انجام شود و پس از آن عمل انطباق صورت پذیرد که با توجه به محدودبودن امکانات درون کارت این عمل به نتیجه‎ی مناسبی منجر نخواهد شد. لذا بجای ذخیره‎ی اثرانگشت، ویژگی‎های استخراج‎شده‎ از آن در کارت ذخیره می‎شود. این موضوع از یک طرف به این دلیل که حجم ویژگی استخراج شده کمتر از حجم تصویر می‏باشد باعث می‎گردد که نیاز به حجم کمتری در کارت باشد و از طرفی مرحله استخراج ویژگی را از کارت حذف می‎کند. در مواقع نیاز به تأیید هویت فرد ابتدا تصویر اثرانگشت فرد توسط یک اسکنر خوانده شده و پس از استخراج ویژگی برای کارت ارسال می‏شود. کارت نیز ویژگی‎های ورودی را با ویژگی‎های اثرانگشت ذخیره شده مقایسه می‎کند و در صورت شباهت یا عدم شباهت پیام تأیید یا رد ارسال می‏کند.

مزیت استفاده از سیستم AFIS برای مواردی همچون صدور کارت ملی هوشمند این قابلیت را به ما می‎دهد تا از تکراری نبودن هویت افراد و همچنین زنده ‎بودن فرد برای دریافت کارت اطمینان حاصل شود. همچنین وجود این چنین پایگاه‎داده‏ای این امکان را ایجاد می‎کند تا در موقع نیاز بتوان هویت افراد را براساس اثرانگشت آنها مورد بررسی قرار داد. برای اینکه بخش‌های مختلف سیستم گفته شده بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، نیاز است که هرکدام اطلاعات خود را در قالب استاندارد و قالب‎های معینی ارائه کنند که در ادامه به این مسائل پرداخته شده است.
مراحل صدور کارت ملی هوشمند

کد طرح کاهش تعرفه کلیه مکالمات سیمکارت ایرانسل در روزهای جمعه

داونلود ویندوز 8.1 به صورت فعال شده Windows 8.1 AIO 20in1 x86/x64 بدون نیاز به اکتیو کردن
پخش زنده شبکه سه
Absolute Drift: Zen Edition $11.99
وضعیت ترافیک جاده ها
توضیحات و نحوه استفاده طرحهای تشویقی رنگی ایرانسل
پیش بینی وضعیت جوی و آب و هوای فردای تهران : آپدیت روزانه
قیمت امروز دلار
فروش ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت xbox one x
---
© Copyright 2012 oonternet.com