رویترز : صادرات نفت‌خام ایران به سطح بالاتر از توافق افزایش یافت
سایت مرجع
صادرات نفت خام ایران
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۶

منابع آگاه از افزایش صادرات نفت خام ایران در ماه مه خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از رویترز، منابع آگاه که حرکت نفتکشها را پیگیری میکنند گفتند: صادرات نفت ایران در ماه مه پس از کاهش در ماه آوریل افزایش یافته و بالاتر از سطح مجاز تعیین شده طبق توافقنامه هسته ای موقت ماه نوامبر قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد افزایش صادرات نفت ایران بر اثر افزایش صادرات به چین بوده است و نگرانی مجدد واشنگتن را مبنی بر اینکه کاهش تحریم‌های ایران، فراتر از برنامه ریزی‌ها باعث رونق اقتصادی این کشور شده است، در پی خواهد داشت.
یک منبع گفت: ایران در ماه مه به طور متوسط روزانه یک میلیون و 380 هزار بشکه نفت صادر کرده که این رقم نسبت به صادرات ماه آوریل که آژانس بین‌المللی انرژی روزانه یک میلیون و 100 هزار بشکه اعلام کرده بود، افزایش یافته است.

این منبع آگاه گفت: صادرات نفت ایران در مجموع در ماه مه افزایش یافته و شاهد افزایش حرکت نفتکش‌ها به سمت ترکیه بوده‌ایم و واردات چین از ایران در این ماه افزایش یافته است.
یک منبع دیگر که صادرات نفت ایران را رصد می‌کند گفت: آمار بارگیری‌ها حاکی از اینست که صادرات نفت ایران در ماه مه افزایش یافته که شامل افزایش صادرات به چین می‌شود.
وی افزود: صادرات بالا رفته و به نظر می‌رسد چین به تحریمها توجهی ندارد.
آمار گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفت این کشور از ایران در ماه آوریل نسبت به دوره مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده و به رقم بی‌سابقه 800 هزار بشکه در روز رسیده است.

براساس توافق موقت ماه نوامبر بین ایران و پنج+یک متوسط صادرات نفت ایران در دوره شش ماهه منتهی به 20 ژوئیه باید روزانه بیش از یک میلیون بشکه نباشد.
افزایش صادرات نفت ایران از اواخر سال 2013 باعث تقویت اقتصاد ایران شده است اما مقامات دولت آمریکا انتظار دارند فروش نفت ایران در ماههای آتی کاهش پیدا کند و متوسط آن در دوره شش ماهه توافق موقت به یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.
مارک دوبوویتز از اندیشکده مستقل "بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها" گفت: به نظر می‌رسد برخلاف توافق موقت و به رغم تعهد دولت آمریکا به کنگره مبنی بر نظارت روی صادرات نفت ایران شریان اصلی اقتصاد ایران، صادرات نفت ایران افزایش یافته است.

وی گفت: ادامه این روند نقض آشکار تعهدات ایران تحت توافق ژنو است که براساس آن تهران تعهداتی را در زمینه برنامه هسته ای و تحریم‌ها داده است.
در خصوص صادرات نفت بسیاری از تولیدکنندگان از جمله ایران معمولا رقم پذیرفته شده ای وجود ندارد و زمان می‌برد تا اطلاعات از بازارهای نفتی و کشتیرانی خارج شود. کشورهای مصرف کننده اغلب جزئیات واردات خود را با تاخیر منتشر می‌کنند یا اصلا منتشر نمی‌کنند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران این ماه اعلام کرد که به رغم تحریمهای غرب، تهران امسال و سالهای بعد تولید و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد.
صادرات نفت خام ایران

کد ارسال سریع پیامک صوتی ایرانسل + توضیحات و تعرفه

قیمت فروش ps5 2016
پخش زنده شبکه سه
BINGO Blitz - Free Bingo Free Windows 10 App
وضعیت ترافیک جاده ها
توضیحات و نحوه استفاده طرحهای تشویقی رنگی ایرانسل
پیش بینی وضعیت جوی و آب و هوای فردای تهران : آپدیت روزانه
قیمت امروز دلار
فروش ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت xbox one x
---
© Copyright 2012 oonternet.com