قرص ضد بارداری بر زنان چاق و لاغر تأثیر مشابه دارد
سایت مرجع
قرص ضدبارداری - لاغری و چاقی - قرص پیشگیری از حاملگی
گرچه پیش از این تصور می‌شد قرص ضد‌بارداری بر زنان چاق تأثیر کمتری نسبت به زنان لاغر دارد. اما با کشف جدید دانشمندان آمریکایی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ، تأثیر این قرص در زنان لاغر و چاق به یک میزان است. احتمال حاملگی در زنان چاق به عوامل دیگری بستگی دارد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، تأثیر کمتر قرص ضد‌بارداری بر زنان چاق تصوری رایج بین بسیاری از پزشکان است. گفته می‌شود زنان چاق به دلیل داشتن اضافه وزن نمی‌توانند به تأثیر پیشگرانه قرص ضد‌بارداری اعتماد کامل داشته باشند و در صورت عدم استفاده از روش‌های پیشگیری دیگر احتمال حاملگی در آنها بالاتر از زنان با وزن معمولی است.
اما یک پژوهش جدید این تصور را رد می‌کند. بنا بر نتایج بدست آمده از این پژوهش، پزشکان می‌توانند از این پس بدون نگرانی به زنان چاق نیز این قرص را با دوز استاندارد تجویز کنند. در این صورت دیگر خطر بروز عوارض جانبی ناشی از دوز بالای دارو وجود نخواهد داشت.

اضافه وزن یا فراموشکاری؟
پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا تأثیر قرص ضد‌بارداری را روی ۲۲۶ زن بین ۱۸ تا ۳۵ سال بررسی کرده‌اند. برای بررسی میزان تأثیر این قرص با دوزهای مختلف، در جریان پژوهش عده‌ای از داوطلبان با دوز کم و عده‌ای دیگر با دوز بالا از این دارو استفاده می‌کردند.
این پژوهشگران پس از چهار ماه با سونوگرافی و آزمایش خون، تأثیر قرص در جلوگیری از شکل‌گیری تخمک در تخمدان را ارزیابی کردند. آنها متوجه شدند که در بین داوطلبان ۱۵۰ نفر در مدت چهار ماه قرص را منظم خورده‌اند. دیگران خوردن قرص را گاهی فراموش می‌کردند و در مورد مصرف دارو در زمان‌های تعیین شده بی‌دقتی می‌کرده‌اند. دقیقا در میان همین داوطلبان فراموشکار، حاملگی ناخواسته بیشتر رخ داده است.

تأثیر قرص ضد‌بارداری ارتباطی با چاقی و لاغری ندارد
پژوهشگران همچنین متوجه شده‌اند که وزن بدن در بروز حاملگی ناخواسته علی‌رغم مصرف قرص ضدبارداری، نقشی ندارد. در بین ۹۶ داوطلب لاغر سه مورد حاملگی و در بین ۴۵ داوطلب چاق تنها یک مورد حاملگی مشاهده شده است. گذشته از این، قرص ضدبارداری با دوز پائین روی زنان دارای اضافه وزن همان تأثیر قرص با دوز بالا را داشته است.
با وجود اینکه این دارو مطمئن‌ترین راه پیشگیری از حاملگی است، پژوهشگران همواره تأکید می‌کنند که در صورت مصرف قرص ضدبارداری، حتی هنگامی که دوز آن پائین است، خطر بروز عوارض جانبی مانند بیماری‌های عروقی وجود دارد.
قرص ضدبارداری - لاغری و چاقی - قرص پیشگیری از حاملگی

کد ارسال سریع پیامک صوتی ایرانسل + توضیحات و تعرفه

قیمت فروش ps5 2016
پخش زنده شبکه سه
Batman: The Enemy Within - The Telltale Series
نقشه آنلاین ترافیک خیابانهای تهران
توضیحات و نحوه استفاده طرحهای تشویقی رنگی ایرانسل
پیش بینی وضعیت جوی و آب و هوای فردای تهران : آپدیت روزانه
قیمت امروز دلار
فروش ایکس باکس وان ایکس ۱ ترابایت xbox one x
---
© Copyright 2012 oonternet.com